Popis
CHS EPOXY 474 a TELALIT 0492 – penetrace na beton Velikost balení: 15kg
CHS-EPOXY 474 (složka A) spolu s tvrdidlem TELALIT 0492 vytváří kvalitní dvousložkový epoxidový systém pro vynikající povrchů. Transparentní a nízkoviskózní složení tohoto bezrozpouštědlového epoxidu nabízí širokou škálu využití, od penetračního nátěru po adhezní můstek a vyrovnávací stěrku.Tento systém exceluje v adhezi k cementovým povrchům a dalším materiálům, s výjimečnými mechanickými vlastnostmi a odolností vůči chemikáliím. S minimálním zápachem a jednoduchou aplikací je CHS-EPOXY 474 ideální volbou pro profesionální i DIY projekty. A co víc, lze ho aplikovat i na mladý beton a beton s vlhkostí do 10 %.
Možná použití CHS-EPOXY 474 zahrnují:
-
Penetrační nátěr. Systém lze použít jako penetrační a uzavírající nátěr, který proniká do podkladních vrstev a zajišťuje pevné spojení s podkladem.
-
Adhezní můstek. CHS-EPOXY 474 může sloužit k vytvoření adhezního můstku, který zlepšuje přilnavost mezi podkladem a následnými vrstvami.
-
Vyrovnávací stěrka. Je možné jej použít jako vyrovnávací vrstvu, která vyrovnává povrch a připravuje ho pro další aplikace.
-
Pojivo pro polymermalty a polymerbetony. Tento systém může být použit jako pojivo pro směsi polymermalt a polymerbetonů.
Některé výhody tohoto epoxidového systému zahrnují:
- Nízká viskozita. Systém má nízkou viskozitu a výbornou zabíhavost, což usnadňuje jeho aplikaci.
- Dobrá schopnost penetrace. Systém má schopnost proniknout do podkladních vrstev, což přispívá k vytvoření pevného spojení.
- Vynikající adheze. Dobře se přilne k různým povrchům, včetně cementových podkladů, což je důležité pro zajištění dlouhodobého spojení mezi epoxidovým materiálem a podkladem.
- Nízký zápach. Při práci s materiálem vykazuje minimální zápach. Tato vlastnost je výhodná zejména při aplikaci v uzavřených prostorách, kde může být důležité minimalizovat nepříjemné zápachy.
- Výborné mechanické vlastnosti. Materiál má dobré mechanické vlastnosti, jako je pevnost a odolnost vůči opotřebení a nárazům.
- Odolnosti vůči chemikáliím. Má dobrou odolnost vůči ropným produktům, zředěným kyselinám, solným roztokům a podobně.
- Jednoduchá aplikace. Systém je snadno aplikovatelný. To znamená rychlejší a efektivnější zpracování i pro různé uživatele, včetně těch, kteří nemají předchozí zkušenosti s těmito systémy.
- Možnost aplikace na "mladý beton" a beton s vlhkostí do 10 %. Lze jej aplikovat na čerstvý beton nebo beton s mírně zvýšenou vlhkostí - je schopen dobře se přilnout na povrchy, které obsahují určité množství vlhkosti
APLIKAČNÍ INFORMACE
Pokyny před aplikací
- Systém CHS-EPOXY 474 s tvrdidlem TELALIT 0492 je dodáván v přesně určeném poměru složky A a B. tzn. je potřeba smíchat celé množství složky A s celým množstvím složky B, nebo v případě potřeby menšího množství materiálu se odváží část množství složky A a k němu se dle stanoveného mísicího poměru dopočítá a odváží odpovídající množství složky B.
- Připravujeme vždy pouze takové množství materiálu, které jsme schopni zpracovat během tzv. doby zpracovatelnosti .
- Optimální teplota obou složek by se před zahájením zpracování měla pohybovat v rozmezí +15 až +25 °C. Při nižší teplotě je materiál obtížně míchatelný a zpracovatelný, při vyšších teplotách hrozí rychlý nástup exotermické reakce. Toto nebezpečí hrozí rovněž při skladování namíchaného materiálu ve větším množství, kdy se hmota po 5-10 minutách stání opětovně promíchá, proto tak nečiňte!
- Doporučené aplikační nářadí
- míchadlo s rychlostí otáček 300-400 za minutu,
- rakle s pěnovou, gumovou či zubovou stěrkou,
- plechové hladítko s rovnou a zubovou hranou,
- váleček pro aplikaci epoxidových systémů.
Pokyny pro míchání materiálu
- Složka B se ve stanoveném poměru důkladně smíchá se složkou A za použití vhodného míchadla s rychlostí otáček cca 300-400 za minutu. Při vyšších otáčkách se do hmoty může vmíchat nadbytek vzduchu, což je nežádoucí.
- Pro důkladné promíchání obou složek je potřeba míchat po dobu 3 minut.
- Dbáme na důkladné promíchání kolem stěn a u dna nádoby. Zde i tak částečně ulpí nepromíchané zbytky jednotlivých složek materiálu, je tedy potřeba po skončení míchání hmotu přelít do čisté nádoby, zde ještě krátce cca 1 min. v míchání pokračovat a pak teprve lze přistoupit k samotné aplikaci. Tímto se předejde nebezpečí vzniku drobných nevytvrzených míst při konečném vykapávání materiálu z nádoby na podklad.
Příprava podkladu
- Podklad před aplikací musí být pevný, nosný, suchý, bez volných částic, nečistot, prachu, mastnoty, zbytků starých odlupujících se nátěrů, zbytků čisticích prostředků, stop po pneumatikách apod.
- Základní mechanická úprava podkladu spočívá v otryskání pískem či ocelovými kuličkami, případně ofrézování či přebroušení diamantovou technikou, zdrsnění povrchu.
- U nových ploch je potřeba odstranit z povrchu cementové mléko, u starých povrchů je nezbytné dostat se na zdravé jádro s odsátím všech volných částic.
- Praskliny, výtluky, nerovnosti, dutiny či jiná poškozená místa je potřeba vhodným způsobem opravit. Výsledkem přípravy podkladu musí být přídržnost resp. pevnost v odtrhu min. 1,5 N/mm2.
Čištění nářadí
- Nářadí a všechny pracovní pomůcky okamžitě po použití očistit ředidly na bázi acetonu.
- V případě vytvrdnutí lze nářadí od zbytků kompozice očistit mechanicky.
- V případě kontaktu kompozice s pokožkou okamžitě omýt teplou vodou s mýdlem
APLIKACE 1 - PENETRAČNÍ NÁTĚR, ADHEZNÍ MŮSTEK
- Příprava podkladu viz část Příprava podkladu.
- Smísení složek. Před vlastním zpracováním se CHS EPOXY 0474 - složka A smísí se s tvrdidlem TELALIT 0492 - složkou B v předepsaném mísícím poměru (A : B) 100 : 23 hmot. dílů. Mísení obou složek probíhá cca 2-3 minuty pomocí míchadel na vrtačce.
- Namísený materiál se rovnoměrně nanese na plochu pomocí válečku. Rovněž je možné rozprostřít hmotu pomocí gumové stěrky s následným převálečkováním. Spotřeba pryskyřice: cca 0,3-0,5 kg/m2 (dle charakteru podkladu)
- Pokud je vytvrzený povrch hladký, je potřeba před aplikacemi následných vrstev provést přebroušení povrchu brusným papírem (zmatnění, zdrsnění)
- Pro zvýšení adheze následných stěrkových vrstev doporučujeme provést do čerstvě nanesené penetrace posyp sušeným křemičitým pískem frakce 0,3-0,8 mm až 0,6-1,2 mm tzv. způsobem „zrno vedle zrna“ (nikoli v přebytku). Tímto se na povrchu vytvoří jemné pískové krupky, čímž se zvětší plocha pro nakotvení následné vrstvy. Spotřeba písku: cca 1 kg/m2.
APLIKACE 2 - PENETRAČNÍ VYROVNÁVACÍ STĚRKA (TZV. ZÁŠKRAB)
- Příprava podkladu viz část Příprava podkladu.
- Smísení složek. Před vlastním zpracováním se CHS EPOXY 0474 - složka A smísí se s tvrdidlem TELALIT 0492 - složkou B v předepsaném mísícím poměru (A : B) 100 : 23 hmot. dílů. Mísení obou složek probíhá cca 2-3 minuty pomocí míchadel na vrtačce.
- Namísený materiál se před aplikací na plochu naplní sušeným křemičitým pískem frakce 0,1-0,3 mm až 0,3-0,8 mm v poměru 1 : 0,5 hmotnostních dílů. Po důkladném promíchání se hmota vylije na plochu a roztáhne se gumovou stěrkou nebo hranou plechového hladítka. Spotřeba pryskyřice: cca 0,6-1,2 kg/m2 (dle charakteru podkladu)
- Hladký povrch je potřeba před aplikacemi následných vrstev přebrousit brusným papírem (zmatnění, zdrsnění). Do čerstvě aplikované stěrky lze provést posyp sušeným křemičitým pískem frakce 0,3-0-8 mm tzv. způsobem „v přebytku“. Po vytvrzení se neukotvený písek odmete a plocha se přebrousí brusným papírem s následným odsátím. Spotřeba písku: cca 3 kg/m2.
- Při potřebě odstranění větších nerovností v podkladu se tento postup opakuje.
APLIKACE 3 - POLYMERBETON, POLYMERMALTA
- Používá se při opravách povrchů (nerovnosti, výtluky, praskliny), aplikace celoplošných vyrovnávkových a nosných stěrek.
- Příprava podkladu viz část Příprava podkladu.
- Smísení složek. Před vlastním zpracováním se CHS EPOXY 0474 - složka A smísí se s tvrdidlem TELALIT 0492 - složkou B v předepsaném mísícím poměru (A : B) 100 : 23 hmot. dílů. Mísení obou složek probíhá cca 2-3 minuty pomocí míchadel na vrtačce.
- Namísený materiál se před aplikací na plochu naplní sušeným křemičitým pískem. Polymermalta – plnění pryskyřice křemičitým pískem v poměru 1 : 1-4, směs písků např.: 10 % křemenné moučky, 45 % frakce 0,1-0,3 mm (nebo 0,2-0,5 mm), 45 % frakce 0,3-0-8 mm (nebo 0,6-1,2 mm), konzistence namíchaného materiálu je dle množství písku a teploty pryskyřice od tekuté samonivelační hmoty až po hustší, ale stále tekoucí materiál. Polymerbeton – plnění pryskyřice křemičitým pískem v poměru 1 : 4 a více, nejčastěji 6-8, max. cca 12-14, dle možností míchacího zařízení, směs písků např.: třetina frakce 0,1-0,2 mm, třetina 0,3-0,8 mm a třetina 0,6-1,2 mm, konzistence namíchaného materiálu je dle množství písku a teploty pryskyřice od husté polotekoucí hmoty až po sypký, pryskyřicí zavlhlý materiál.
- Polymermalta - na připravený podklad se aplikuje raklí nebo zubovou stěrkou. Spotřeba pryskyřice při plnění 1 : 3,5 na 1 mm tloušťky vrstvy: 0,4-0,5 kg/m2, plniva cca 1,6-1,7 kg/m2. Pevnost v tlaku při stupni plnění 1 : 3,5 = 50 MPa
- Polymerbeton – plnění pryskyřice křemičitým pískem v poměru 1 : 4 a více, nejčastěji 6-8, max. cca 12-14, dle možností. Na připravený podklad (v tomto případě může být i do čerstvé penetrace) se hmota rovnoměrně roztáhne standardním zednickým nářadím, hladítkem či pomocí latě, upěchuje se a zahladí do roviny. Pro finální uhlazení je vhodné potírat hladítko ředidlem na bázi xylenu, čímž se sníží uchytávání písku na hladítko. Spotřeba pryskyřice při plnění 1 : 8 na 1 cm tloušťky vrstvy: 2,6 kg/m2, plniva 21 kg/m2. Pevnost v tlaku při stupni plnění 1 : 8 = 35 MPa
Doba zpracovatelnosti v závislosti na teplotě: 30 min při teplotě 10 °C, 20 min při teplotě 20 °C, 10 min při teplotě 30 °C.
Doba vytvrzení do stavu pochozí v závislosti na teplotě: 36 h při teplotě 10 °C, 24 h při teplotě 20 °C, 12 h při teplotě 30 °C.
Doba plného (chemického) vytvrzení v závislosti na teplotě: 9 dní při teplotě 10 °C, 7 dní při teplotě 20 °C, 6 dní při teplotě 30 °C
Balení:
- 15 kg - 12,2 kg složka A + 2,8 kg složka B
- 61,5 kg - 50 kg složka A + 11,5 kg složka B
Skladování: Před smícháním dodržujte doporučené skladovací podmínky. Dodržujte skladovací teplotu 5 °C až 25 °C v suchých prostorách.
Víte, který epoxidový nátěr také využijete pro povrchovou úpravu betonových podlah? Přečtěte si článek Sadurit Z1 profi odolný ochranný epoxidový nátěr na betonové podlahy v naší Akademii. Dozvíte se, kde všude nátěr Sadurit Z1 můžete použít a jak s ním pracovat.