Popis
Včelařství Domovina Med s dračím ovocem 75 g
Dračí ovoce v medu 75 gAhoj, tady Alena a Josef, vaši včelaři
Královna noci, pitája nebo dračí ovoce pořád jedno jest. Ale teprve spojení s medem z toho dělá skutečnou lahůdku. Výsledná chuť je báječná – pohádková! Představte si lehce kyselé kiwi, šťavnatý meloun a slaďoučký med pěkně pohromadě. Takovou originální kombinaci budete chtít mlsat do alelujá.
Jak jsme objevili dračí ovoce?
Kdepak, nemuseli jsme za ním do pohádky. Rádi zkoušíme všelijaké superpotraviny a pitáju jsme si skutečně oblíbili. Takže jaképak, copak – šup s ní do medu. Výsledná chuť je báječná – pohádková!
Složení a konzistence medu s dračím ovocem
Med s dračím ovocem se skládá výhradně z medu a lyofilizovaného dračího ovoce. Není tekutý jako běžný květový nebo lesní medovicový med. Jeho hustotu zvyšuje lyofilizované ovoce a podobá se spíše pastovanému medu. Neobsahuje totiž žádné přidané stabilizátory, cukerné sirupy nebo jiné ředící šťávičky. Snadno ho namažete na běžné pečivo s výjimkou velmi jemného pečiva jako např. neopečený toustový chléb nebo croissant.
- Náš tip: Nechte med s dračím ovocem při pokojové teplotě. Jeho konzistence se po pár hodinách (s ohledem na objemovou velikost) zlepší a med změkne. Je to malá daň z toho, že složení je prostě 100% přírodní :-)
Co je to pastovaný med?
Je to květový med, který uvedeme do lehce roztíratelné podoby. Pozvolným mícháním ho zbavíme přirozené krystalizace, aby nemohl úplně ztuhnout. Jenom mechanický pohyb – nic víc. Žádné zahřívání, to by med ztratil na kvalitě.
Pozor! Pastovaný med je možné ztekutit. Ale děláme to opatrně, do teploty 50 °C. Při vyšší teplotě se ztekucený květový pastovaný med se stane medem květovým nepastovaným, tedy čirým medem. Takový med pak zkrystalizuje do absolutního ztuhnutí.
Dračí ovoce – popis a zajímavosti
Jedná se o plody kaktusovité plodiny pitája (pitaya či pitahaya) s původem v pralesech Střední Ameriky. Dračí ovoce se řadí k tropickým superpotravinám, skvěle chutná a má široké zdravotní účinky.
- Kromě Karibiku se pěstuje v Asii, na Havaji, v Austrálii, ale třeba i na Kypru.
- Název pitája pochází z indiánského jazyka karibského kmene Taino.
- Díky nádherným květům si pitáje říká „královna noci“.
- Další zajímavosti najdete na našem blogu.
Co to znamená, když se řekne lyofilizované ovoce?
Lyofilizace je mimořádně šetrný postup mražení ovoce. Zachovává v ovoci nutriční hodnoty, vlákninu, vitamíny a minerální látky. Ponechává mu i skvělé aroma a úžasnou chuť. Ovoce chutná jako by bylo právě sklizené.
Výroba medu s dračím ovocem
Ochucený med s dračím ovocem děláme na naší včelařské farmě na okraji Vysočiny. Celý výrobní proces je vlastně jednoduchý: tradiční postupy, kvalitní suroviny a poctivé řemeslo. To znamená stará dobrá ruční práce, náš domácí med a žádná chemie ani všelijaké náhražky.
- Věděli jste, že včela medonosná se kvůli lidské činnosti stala ohroženým druhem? Její úbytek člověka přímo ohrožuje – přidejte se proto k naší snaze pomáhat včelám. Tady si přečtěte, jak na to.
A jak máme dračí ovoce v medu nejraději?
O pitáje se říká, že to je královna noci. Jakmile se setmí, vyrážím i já se lžičkou na lov dračího ovoce v medu. A během dne také. Vlastně ho ujídám tak dlouho, až musím otevřít novou skleničku…
Vy si na medu s dračím ovocem pochutnáte s celou rodinou. Využijete ho každý den, můžete ho namazat na pečivo, přidat do pokrmů, ovocných salátů a především do dezertů (zmrzlinové poháry, palačinky, pudink). Lze ho rozmíchat s jogurtem, v koktejlu, ve smoothie nebo si ho dopřát jenom tak pro radost.
- Rady do kuchyně: jak s ochuceným medem vykouzlit skvělé pochoutky.
Podrobnosti o dračím ovoci v medu
Výživové údaje na 100 g
Energie
1 400/ 334 kcal
Tuky
0,2 g
Z toho nasycené kyseliny
0 g
Sacharidy
82 g
Z toho cukry
79 g
Bílkoviny
0,6 g
Sůl
0 g
Obsahuje: pastovaný med (96 %), lyofilizované dračí ovoce (4 %)
Minimální trvanlivost: 12 měsíců od data doručení
Skladování: teplota do 25 °C, vlhkost do 70 %, nedoporučujeme skladovat v lednici
Parametry
Výrobce | Včelařství Domovina |
Hmotnost | 75 g |