80 %
(1 hodnocení)
HWKITCHEN
  • Od nejoblíbenějších
  • Od nejlevnějších
Zobrazit další nabídky
80 %
(1 hodnocení)
HWKITCHEN
  • Od nejoblíbenějších
  • Od nejlevnějších
Zobrazit další nabídky

Popis

HWKITCHEN Potenciometr 10kΩ 0,5W lineární HW240

Takové to kroutítko...
Potenciometr nebo slangově poťák je rezistor s proměnlivým odporem, kterým můžeme nastavit například napětí v Arduino projektu. Potenciometr využijeme například pro nastavení zesílení, úrovně referenční teploty, jasu LED osvětlení, otáček ventilátoru atd. Oproti trimru je potenciometr vybaven hmatníkem pro snadné otáčení a hodí se pro zabudování například na přední panel. Podobně lze realizovat také jednoduchý snímač úhlu natočení. Potenciometr slouží v podstatě pro převod úhlu otočení na hodnotu odporu.
Typické zapojení Potenciometru je jako napěťový dělič a krajní svorky jsou připojeny na + a - napájecího zdroje. Z prostřední svorky můžeme odebírat výstupní napětí. Toto napětí můžeme připojit na analogový vstup Arduino desky.
 
Je jasné, že s použitím potenciometru nemůžeme realizovat přímo napájecí zdroj, protože přes součástku není možné přenést velký výkon. Dovolený ztrátový výkon potenciometru je pouze 500 mW a tak maximální teoretické napětí, na které ho můžeme připojit, je cca 70 V. V praxi by to mělo být mnohem méně, protože je nutné uvažovat také proud, který přes potenciometr prochází do dalšího obvodu a s teplotou roste poruchovost celého zařízení. Pokud je napětí 5 nebo 12 V, tak je to bez problému.
Tento potenciometr je vhodný pro montáž THT a tak dobře pasuje do kontaktního pole.
Odkazy pro potenciometr

Použití potenciometru s Arduinem
Projekt DIY stroboskop
Příklad jednoduchého klavíru s Arduinem
Zobrazit více

Parametry

Výrobce HWKITCHEN
  • Od nejoblíbenějších
  • Od nejlevnějších
Zobrazit další nabídky