Popis

Nirvana - Nevermind LP

Medium:LP - Formát: LP Vinyl, 180 g, Reedice, 2. album
Žánr: Rock
Styl: Alternative Rock, Grunge, Punk Rock
1. vydání: 1991

Když v roce 1991 vydala skupina Nirvana své album Nevermind, nikdo netušil, že se stane jedním z ikonických alb celé historie rock ‚n‘ rollu, a zároveň i jedním z nejkontroverznějších. Kurt Cobain se snažil dělat hudbu přesahují hranice grunge scény tehdejšího Seattlu, ovlivněn kapelami jako třeba Pixies. Album Nevermind je první studiovou nahrávkou, kde je na pozici bubeníka Dave Grohl. Hudební label vydal toto album s naprosto nulovým očekáváním, téměř s nulovou marketingovou podporou v mediích.

Bylo tak velkým překvapením, že se hudba z tohoto alba dostala k lidem v takové míře, popularitu kapele pomohl získat hlavně single „Smells Like Teen Spirit.“ Po vydání tohoto dnes již legendárního alba byla veřejnost pobouřena, a to při pohledu na její obal, na kterém je dítě zcela ponořené pod vodou. Někteří citlivější jedinci byli pobouření už jen tím, že dítě na fotografii je nahé, natož v bazénu. V žebříčku prodávanosti alb Nevermind doslova sestřelilo z prvního místa album Dangerous od Michaela Jacksona.

Samozřejmě, že během pořizování těchto legendárních fotografií, nebylo žádné dítě zraněno a vše proběhlo v pořádku. Kirk Weddle byl u toho, když se tyto snímky pořizovaly. Aby také ne, to právě on stál za objektivem fotoaparátu. Co většina fanoušků Nirvany netuší, je skutečnost, že po pořízení série snímků dítěte v bazénu, byly pořízeny i další fotografie. Weddle tehdy přemluvil celou kapelu, aby pro album pořídili ještě další snímky. Nakonec mu celá kapela také zapózovala v bazénu. V nedávném rozhovoru Kirk podotknul, že Kurt Cobain ani ostatní nebyli z té představy zrovna odvázaní, ale po chvíli se všichni členové kapely uvolnili a vznikly jedinečné fotografie.

Nevermind je významné album mimo jiné také proto, že proslavilo alternative rock a pomohlo rozjet punkovou a grungovou vlnu v devadesátých letech.V roce 2003 jej časopis Rolling Stone vyhlásil 17. nejlepším albem všech dob. Tentýž časopis jej také vyznamenal 1. místem v seznamu nejlepších alb devadesátých let.

Co se týče textů, Kurt Cobain řekl: „Music comes first, lyrics come second,“ tedy, že „na prvním místě je hudba, až potom text.“ Texty písní jsou těžko srozumitelné, a to i pro anglicky mluvící. Producent Butch Vig k tomu dodal: „Even though you couldn't quite tell what he was singing about, you knew it was intense as hell.“ – „Dokonce i když nemůžeš přesně určit o čem vlastně zpívá, je ti jasné, že to je velice působivé.“ Dívkou, kvůli níž vznikla většina skladeb Nevermind, je Tobi Vail ze skupiny Bikini Kill, do které se Kurt zamiloval, ona ovšem jejich vztah nebrala příliš vážně a zanedlouho se s ním rozešla.

Shodou okolností tentýž den vydala skupina Red Hot Chili Peppers album Blood Sugar Sex Magik.
Zobrazit více

Parametry

Rok vydání 2019
Typ nosiče LP
Žánr rock
Vydavatelství Universal
Interpret Nirvana