Popis
Pleva Včelí vosk 20 g
Včelí vosk 20 g - PlevaDříve byl pro lidi včelí vosk takřka nenahraditelný, zejména svíce z včelího vosku byly jediným zdrojem světla. Využíval se k utěsňování lodí, voskování různých předmětů, ale také v kosmetice a umění. Náš čistý včelí vosk můžete využít právě pro výrobu svíček, voskovaných ubrousků nebo třeba vlastní domácí mastičky.
Skladování včelího vosku: V pokojové teplotě můžete vosk skladovat prakticky neomezeně dlouhou dobu. Vosk taje při teplotě nad 30 °C, v pokojové teplotě je tvárný, ale netaje. Pouze při teplotách okolo 0 °C se na povrchu vosku vytvoří šedý práškovitý povlak, nazývaný voskový květ. Šedavé pokrytí vosku ovšem snadno odstraníte ohřátím na slunci, fénem či teplou vodou, stačí k tomu teplota 38 °C. Při uložení pod bodem mrazu se vosk šedým povlakem nepokrývá.
Panenský včelí vosk - použití v domácnosti:
• Výroba domácí kosmetiky
Zkuste si vyrobit domácí mastičku nebo balzám na rty. Protože je náš včelí vosk přírodní, nebarvený a neparfémovaný, perfektně se hodí pro výrobu domácí kosmetiky. Koneckonců ho při výrobě našich produktů používáme i my.
• Ošetření nábytku a dřeva
Včelí vosk na dřevo je perfektním přírodním způsobem, jak uchovat kvalitu nábytku a dalších výrobků ze dřeva. Včelí vosk bývá jednou z ingrediencí při restaurování a ošetřování nábytku. Nebo se nábytek jemně přetře přímo včelím voskem a poté se rozleští. Způsob použití včelího vosku se vždy odvíjí od typu dřeva a stáří nábytku.
• Výroba voskovaných ubrousků
Ekologické ubrousky, do kterých můžete balit potraviny podobně jako do plastového sáčku. Voskované ubrousky jsou opakovaně využitelné jak pro balení svačin, tak pro skladování potravin nejen v lednici a pomáhají tak minimalizovat odpad v domácnosti jako jsou již zmíněné igelitové sáčky, svačinové fólie nebo třeba alobaly. Pokud vás zajímá, jak si doma ubrousky vyrobit, mrkněte do boxíku vpravo.
• Vymazání plechů
Nemusíte pokaždé používat pečicí papír ani máslo, včelí vosk poslouží bezvadně! Použití včelího vosku při pečení cukroví bylo v minulosti zcela běžné. Plech nejdříve trochu nahřejte, aby se vosk lépe nanášel. Cukroví pak sundávejte z plechu ještě horké, jde to snadno!
• Ošetření a impregnace kožených výrobků a obuvi
Včelí vosk vytvoří ochrannou vrstvu chránící proti popraskání, mechanickému poškození a působení vlhkosti. Jako bonus navíc na rozdíl od jiných typů impregnace zaručuje zdravotní nezávadnost a neškodí životnímu prostředí. Stačí vetřít včelí vosk a lehce zahřát fénem.
Můžete si také vyrobit vlastní impregnační krém např. podle D. Titěry (Včelí produkty mýtů zbavené): 2 hmotnostní díly vosku + 1 díl skopového loje rozpustit na vodní lázni, promíchat. Za studena vtírat do kůže. Skopový lůj můžete nahradit vazelínou.
Další, jednodušší, variantou je smíchat ve vodní lázni rozpuštěný včelí vosk a olej (nejlépe rybí nebo lněný) v hmotnostním poměru 1:3. Pokud nebudete spokojeni s výslednou konzistencí, stačí směs opět zahřát a přidat vosk či olej podle potřeby.
• Výroba svíček
Nejtradičnější forma, v jaké asi včelí vosk znáte. Chcete si odlít svíčku ve své speciální formičce, udělat si doma motanou svíčku, případně ukázat dětem, jak se svíčky dělají? Svíčka z přírodního včelího vosku nádherně provoní váš domov a krásná vůně včelího úlu vám přinese vnitřní klid. Vdechování spalovaného včelího vosku má navíc blahodárné účinky, jaké se dozvíte v boxíku vpravo.
• Enkaustika nebo zdobení velikonočních vajíček
Enkaustika je oblíbená výtvarná metoda Hanky Plevové, jde o malování horkým voskem pomocí žehličky. Včelího vosku byl využíván pro enkaustiku již ve starověkém Egyptě a v současné době se tato technika stává velmi oblíbenou díky své jednoduchosti a jedinečným výsledným obrazům. Nicméně musíme přiznat, že v současné době je čistý včelí vosk pro výtvarné využití dost drahý materiál.
Hmotnost: 20 g
Včelí vosk 20 g - Pleva
Parametry
Výrobce | Pleva |
Hmotnost | 20 g |